| تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۹/۱۹ | 
تاریخچه ی مجموعه مجازی حامیان مشاوره

گروه حامیان مشاوره، در تاریخ بیست و چهار بهمن ماه سال نود و پنج، با ایده اولیه دکتر کیومرث فرحبخش، مدیر گروه مشاوره  دانشگاه علامه طباطبایی و به همت خود ایشان و برخی اساتید نظیر دکتر معصومه اسمعیلی، دکتر اامان اللهی ، دکتر اصلانی و دانشجویان این رشته, با هدف احیای مجدد رشته ی مشاوره در مقطع کارشناسی تشکیل شد.
این مجموعه در طی مدت زمانی کوتاه بالغ بر چهار روز توانست حدود پنج هزار نفر که شامل اساتید، دانشجویان و فارغ اتحصیلان رشته مشاوره و روان شناسی بودند را گردهم آورد.


فلسفه ی پیدایش چنین مجموعه ای سبب شد تا آوازه ی تشکیل آن به سرعت در فضای مجازی و در بین متخصصین نشر پیدا کرده و آنان را به سمت اتحاد در جهت محقق سازی این حرفه ی خدمت گزار بشوراند و بسیج کند.
مجموعه ی حامیان مشاوره با دارا بودن لوگوی انحصاری و طراحی شده ی خلاقانه و فلسفه ی ضروری و ارجح خود بسیار مورد استقبال قرار گرفت که در ادامه با طرح ریزی اساتید بالاخص دکتر کیومرث فرحبخش در اتاق فکر، اهداف مدنظر را به سمت تحقق مسیر دهد.

چگونگی تحقق اهداف به صورت زیر انجام ‌گرفت. 
ابتدا جمعی از دانشجویان غیور و دوستدار مشاوره به همراه برخی اساتید در اتاق فکر گردهم آمدند و برای مدیریت لحظه به لحظه ی مجموعه ی مذکور و تقسیم وظایف با یکدیگر گفتگو میکردند. در حین حرکت در مسیر اهداف تا پایان آن نیز کماکان جلسات مستمری بصورت مجازی و یا واقعی انجام میگرفت و مدیران به بارش فکری، اشتراک گزاری ایده ها و پاسخگویی در قبال وظایف شان می پرداختند. 
در همین حین از اعضا درخواست شد تا متن از پیش آماده شده ای که حاکی از ابراز درخواست به دفتر آقای دکتر حداد عادل، رییس شورای تحول علوم انسانی، در جهت احیای مجدد رشته مشاوره در مقطع کارشناسی را در دانشگاه ها، مراکز مشاوره و سایر اماکن مربوطه، به امضای دانشجویان و متخصصین برسانند و آنان را برای مسئولین دریافت طومارها در گروه حامیان مشاوره و دفتر دکتر حداد عادل فکس نمایند. همچنین اعضا از ارتباطات و تعاملات سودمند شخصی خود که با افراد مهم دولتی نظیر نمایندگان مجلس و غیره داشتند نیز کمک گرفتند که زیر نظر مدیران مجموعه به پیش میرفت.
در طی مدت زمانی که طومارها درحال جمع آوری بودند، جلسات متعددی در شورای تحول علوم انسانی و شورای انقلاب فرهنگی تشکیل میشد و اساتید مربوطه نظیر دکتر فرحبخش، دکتر اسمعیلی، دکتر شفیع آبادی و .. شرکت می کردند و ادله هایی که از احیای مجدد حمایت می نمود را به سمع و بصر حضار می رساندند.

همچنین به منظور ارتقای وضعیت علمی اعضای مجموعه, دور نشدن از فضای آکادمیک و عدم تاکید صرف بر مسایل صنفی و تصویبی، بر آن شدیم تا شب ها در ساعتی مقرر، از اساتید حاذق و دانشجویان خبره دعوت کنیم تا نشست های آن لاین را، با تمرکز بر موضوعات به روز، موردنیاز و کاربردی مشاوره و روان شناسی، برگزار کنند و اعضا بتوانند سوالات خود را مطرح کرده و پاسخ دریافت کنند؛ بدین طور شد که مجموعه حامیان مشاوره علاوه بر پیگیری های مربوط به کارشناسی مشاوره، حالتی التقاطی به خود گرفت تا اعضا بتوانند در کنار تلاش برای حفظ هویت حرفه ای شان، برای رشد سطح دانش خود نیز به دریافت و یادگیری بپردازند.
شایان به ذکر است که انجمن مشاوره ایران بعنوان بزرگترین پشتیبان حرفه ی مشاوره، همایش ها و نشست های متعددی را که به منظور اتحاد هرچه بیشتر اساتید و دست اندرکاران ترتیب داد و در مجموعه حامیان مشاوره به اطلاع دوستداران مشاوره رسانیده میشد, بسیار موثر واقع شدند و اثرات مفید این رویدادها، واضح و چشم گیر آمدند.

متخصصین امر نویسندگی بر این امر معتقد هستند که اگر یادداشتی از میزان استاندارد خود خارج گردد، توان اثرگذاری و انتقال اصل مطلب را از دست خواهد داد، لذا ما نیز فعالیت های مجموعه حامیان مشاوره را تنها به همین موارد گفته شده خلاصه و جمع بندی می کنیم و از اشاره به جزییات و یا سایر رویدادها و طرح های انجام گرفته در آن، پرهیز می جوییم. بر هر مشاور و روان شناس دغدغه مندی پوشیده نیست که این مجموعه مجازی در سایه اساتید مشاوره کشور، بالاخص دانشگاه علامه طباطبایی و انجمن مشاوره ایران توانست در اتفاق خوش یمن بازگشت پرشور رشته مشاوره در مقطع کارشناسی خوش بدرخشد و نقش ایفا کند؛ با اینحال از همه افرادی که در مجموعه مجازی حامیان مشاوره، ما را همراهی کردند، نظیر سایر انجمن های علمی حامی، اساتید مشاوره و روان شناسی، دانشجویان سراسر کشور که بدلیل تعدد و تکثرشان, از ذکر نام آنان معذور هستیم، و حتی دست اندرکاران بیرون از حرفه مشاوره نظیر دکتر سلیمی، ریاست محترم دانشگاه علامه طباطبائی و عضو شورای تحول علوم انسانی، و دکتر حداد عادل، ریاست این شورا، تشکر و تقدیر به عمل آوریم.

رخداد احیای رشته مشاوره در سایه پیشکسوتان و اساتید و دانشجویان، سمبل اتحاد و نمود هدفمندی ماست. باشد که همیشه در فضای واقعی ویا مجازی، حامی مشاوره باقی بمانیم.
هم اکنون نیز گروه حامیان مشاوره در نرم افزار تلگرام به آدرس زیر، فعالیت های خود درحال ادامه است.
https://t.me/joinchat/DRZ30EBvwxsTZHw9jARbVA
به قلم الناز پیش قدم
دانشجوی دکتری رشته مشاوره، دانشگاه علامه طباطبائی

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن مشاوره ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Iranian Counseling Association

Designed & Developed by : Yektaweb