| تاریخ ارسال: 1400/7/5 | 
                                               
گفتگویی به مناسبت هفته دفاع مقدس با محوریت نقش خانواده در ساخت هویت دفاع مقدس،به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی با همکاری انجمن مشاوره،۳ مهر ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۹ برگزار شد.
به گزارش معاونت فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی دکتر معصومه اسمعیلی رئیس انجمن مشاوره ایران در این نشست گفت :سیری برای شناخت هویت و سیری برای زودوده شدن هویت طی شده است.هویت مرز وجود انسان را تعریف میکند،انسان را از هم نوعان خود متمایز میکند و انسان را از مشخصات خود تعریف میکند.
اسمعیلی افزود:هویت ابعاد مختلفی دارد،شامل هویت محلی،هویت قومی و هویت ملی و..میشود.هویت از یک هویت شخصی به هویت ملی می رسد،در واقع هویت گسترش می یابد و به بعدی می رسد که میلیون ها انسان در آن قرار دارند، و در نهایت منجر به ارتباط شخص با کل جهان میشود.
رئیس انجمن مشاوره ایران  خاطر نشان کرد:اگر هویت مختلف را از شخصی بگیریم باعث نابودی انسان می شود،چرا که تحت تاثیر اطراف قرار میگیرد و نمی تواند ثبات در ابعاد مختلف را داشته باشد،در نتیجه وجود مرز برای زندگی انسان ضروری است و برای حفظ استقلال شخص اهمیت دارد.
اسمعیلی ادامه داد:انسانی که انسجام هویتی خود را از دست بدهد،قابل دسترس میشود؛در مقابل انسانی که در لایه های مختلف هویتی قرار دارد،مالکیت بر ذهن اون سخت میشود،چرا که برای نفوذ در مغز و ذهن او باید از لایه های مختلف عبور کنیم.
وی با اشاره به نقش خانواده در شکل گیری هویت گفت:خانواده حلقه انتقال فرهنگ به فرزندان است.خانواده در ایران،به ویژه در جمع های اسلامی در فروع دین خود تولی و تبری،اعتقاد به فروع دین و اعتقاد به توحید دارد.در طول تاریخ حملات مختلفی به آیین ما شد،اما با تلاش نیکان،دشمنان نتوانستند به مغز و هویت ما دسترسی پیدا کنند.این مبارزات فقط برای ایران نیست بلکه برای  کل جهان است،اما فشار بر کشور ایران بیشتر است.
وی افزود:امروز بزرگترین جنگ جهانی را تجربه میکنیم،جنگ جهانی سوم بلافاصله پس از جنگ جهانی دوم آغاز شده و همچنان ادامه دارد،جنگ جهانی که از خانه خود راجع به بیگانه حرف می زنیم،بیگانگان را بهتر می دانیم و افکار بیگانه را ترویج می دهیم.
معصومه اسمعیلی ادامه داد:در غرب از ۵۰ سال پیش آموزش تفکر انتقادی آغاز شده،چرا که قصد دارند کودکان نحوه مراقبت از ذهن خود را یاد بگیرند.
وی در خاتمه گفت:به دلیل ضعف های فرهنگی،دلیل به شهادت رساندن حاج قاسم سلیمانی توسط آمریکا،با همه خود بزرگ نمایی را نمی دانیم در نتیجه امروز در وضعیت خطرناکی قرار داریم.جنگ امروز،جنگ معانی است،معنا سازی ها باعث نابودی هویت ما میشود،دفاع در مقابل معنایی بیگانگان را باید یاد بگیریم؛چشم و گوش و سایر اعضای بدن ابزار هستند،در حقیقت مغز است که میشنود و میبند؛باید مراقب ذهن و هویت خود باشیم و نگذاریم بیگانگان به هویت ما دسترسی پیدا کنند‌.
پایان جلسه به پرسش و پاسخ میان حاضران گذشت.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن مشاوره ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Iranian Counseling Association

Designed & Developed by : Yektaweb