| تاریخ ارسال: 1400/2/11 | 
 
 
شاخه  های دانشجویی انجمنهای علمی در دانشگاهها از بازوان پر قدرت هر انجمن تلقی میشود انجمن دانشجویی مشاوره دانشگاه  علامه  طباطبائی یکی از شاخه های فعال انجمن مشاوره ایران میباشد که همواره فعالیتهای مثمر ثمری را  داشته است در این  راستا از طریق هماهنگی هایی که کمیته تحصیلی انجمن مشاوره ایران به مسیولیت دکتر معصومه اسمعیلی  با وزارت اموزش و  پرورش انجام داده است تصمیم بر این گرفته شد که برنامه سه  شنبه اهای مشاوره ای بسط داه شود و مشاوران محترم اموزش و پرورش از حضور در این وبینارهای علمی و کاربردی  بهرمند گردند لذا در سومین جلسه این  برنامه به مناسبت گرامیداشت هفته مشاغل، وبیناری با عنوان دانش آموزامروز_شاغلان فردا، در راستای طرح مشاورین مدرسه، در قالب سنت سه‏شنبه‏های مشاوره‏ای با حضور جمع  کسیری بالغ بر ۸۰۰نفر از دانشجویان و مشاوران اموزش و پرورش  سراسر کشور مورخ ۰۷/۰۲/۱۴۰۰ برگزار شد این وبینار با بیانات مجتبی حقانی، کاندیدای دکتری مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی آغاز شد و با سخنرانی پریسا نیلفروشان دانشیار دانشکده روانشناسی دانشگاه اصفهان ادامه یافت.
حقانی سخنان خود را با این جمله که کانون خلق دنیای آینده، مدارس و آموزش و پرورش هستند، آغاز کرد و بر ضرورت استقبال از دنیای آینده تاکید کرد. او گفت ما باید برای آینده آماده شویم پیش از آنکه موج تغییرات، ما را در برگیرد. حقانی با اشاره به انقلاب صنعتی چهارم که بسیار فن‏آورانه  و تکنولوژیکی است و تحولات زیادی را در دنیای شغلی ایجاد می‏کند بیان کرد که در آینده بسیاری از مشاغل حذف و مشاغل متعددی ایجاد می‏شوند. او گفت این شتاب در تغییرات موجب شکاف مهارتها می‏شود، به این معنا که بین آموزش‏های مدارس و دانشگاه‏ها و اقتضائات محیط شغلی واقعی فاصله و شکاف وجود دارد. حقانی با تاکید بر سرعت تغییرات و شکاف مهارتها، ضرورت یادگیری مادام‏العمر و به روز رسانی مداوم در محیط شغلی را الزامی دانست. وی افزود ما باید دانش‏آموزان را به نقطه‏ای برسانیم که خودشان بتوانند خود اشتغالی و کار آفرینی داشته باشند و برای کسب شغل چشم انتظار سازمان‏ها و نهادهای دولتی نباشد. حقانی تاکید کرد که نقطه ثقل مفاهیم ذکر شده آمادگی شغلی است.
در ادامه پریسا نیلفروشان گفت: تغییرات سریعی که در دنیا به طور کلی اتفاق می‏افتد ما را به سمت و سویی می‏کشاند که ناچاریم خیلی دقیق‏تر و سنجیده‏تر از قبل حرکت کنیم و آینده را بیشتر ببینیم. او گفت دنیای مشاغل بسیار متفاوت از گذشته است و دیگر افراد آن ثبات سی ساله‏ و امنیت شغلی که در گذشته داشتند را تجربه نخواهند کرد. نیلفروشان بیان کرد که طبق پژوهش‏ها، تغییرات سریعی پیش خواهد آمد که دانش‏آموزان ما باید برای این تغییرات شگرف آماده شوند. او گفت در دنیای بی ثباتی که قرار است تجربه کنیم، تنها چیزی را که می‏توانیم به عنوان تکیه‏گاه در نظر بگیریم، توانایی اشتغال پذیری می‏باشد که یک نوع شایستگی فردی و درونی است. او با اشاره به اینکه این سازمان‏ها نیستند که امنیت شغلی را برآورده می‏کنند بلکه خود افراد مسئول بالندگی، رشد، توسعه و مدیریت مسیر شغلی هستند، گفت: این بار مسئولیت، بسیار سنگین و استرس‏آفرین است. و به همین دلیل افراد باید از کودکی شایستگی فردی را در خود ایجاد کنند و رشد و توسعه دهند تا بتوانند مشاغل متعددی کسب کنند و تا یک دوره‏ای آن شغل را حفظ کنند و توانایی جا به جایی شغلی را داشته باشند. نیلفروشان تاکید کرد که شایستگی‏های فردی، کاملا درونی است. یعنی فرد باید بتواند از نظر شناختی با شرایط متغیر، انطباق پیدا کند و به  لحاظ عاطفی و هیجانی، تغییرات را بپذیرد و احساس بدی نداشته باشد و از نظر رفتاری اعمالی را انجام دهد که در راستای انطباق با این تغییرات باشد.
او در ادامه به عوامل مرتبط با اشتغال پذیری پرداخت و بیان کرد یکی از آن عوامل، سازه‏های ذهنی نسبت به مشاغل هستند که در ذهن افراد شکل می‏گیرند. او به ضرورت نقشه شناختی در ذهن دانش‏آموزان اشاره کرد و گفت: دانش‏آموزان باید با مشاغل متعددی آشنا شوند و آنها را به طور ذهنی به صورت منحصر به فرد بر حسب جنسیت، پرستیژ اجتماعی و ... طبقه‏بندی کنند. نیلفروشان گفت: در تمام نقشه ذهنی که در افراد به وجود آمده و طبقه بندی شده است، هر فردی بخشی از مشاغل را بر اساس رغبت‏ها برای خودش مناسب می‏بیند و اینجاست که ممکن است گاهی اوقات مشاغل به قدری زیاد باشند که فرد عملا نتواند آرزوی شغلی داشته باشد و یا برعکس، ممکن است آنقدر محدود باشد که فرد فقط یک شغل در آینده برای خودش متصور شود، محدود بودن آرزوی شغلی یک آسیب است. نیلفروشان تاکید کرد که ما مشاورین می‏بایست افق دید بچه‏ها را گسترش دهیم تا بتوانند از آن مشاغل محدودی که دیدند و یا جامعه به آنها القا کرده است فراتر بروند. وی افزود خانواده‏ها باید به سمتی بروند که فرزندانشان فعالیت‏های متنوعی داشته باشند زیرا فعالیت‏های جدید متنوع، سازه‏های ذهنی زیادی را در بچه‏ها شکل می‏دهد و به آنها کمک می‏کند تا بتوانند توانایی‏ها و مهارت‏های خود را بشناسند و به یک خودآفرینی برسند. نیلفروشان خاطر نشان کرد گاهی نیاز هست کلیشه‏هایی مثل جنسیت، طبقه بندی اجتماعی، اقتصادی، قومیت و ... را بشکنیم و کمک کنیم بچه ها با ذهن بازتر به دنیای شغلی خود و آرزوهای خود فکر کنند.
پریسا نیلفروشان اظهار داشت، آموزش‏هایی که در مدارس انجام می‏شود مبتنی بر قطعیت است در حال که آینده آنقدر هم از قطعیت برخوردارنیست. و دانش‏آموزان ما نیاز دارند که در آینده حتی دائم خود را تغییر دهند. آنها ناچارند که وارد مشاغل متعدد شوند و حتی رغبت ها هم آنقدر که تصور می‏کردند ثابت نیست. آنها باید بیاموزند که چطور فرصت‏های شغلی را بیابند و شناسایی کنند. وی افزود ما اول باید خودمان تغییر نگرش را به وجود آوریم تا به دانش‏آموزان انتقال دهیم. از مهم‏ترین چیزهای مورد نیاز در این دنیای پرآشوب کمک کردن به دانش‏آموزان است که بخواهند این پیچیدگی‏ها را درک کنند و به این نگرش برسند که شاید من در آینده مشاغل متعددی را تجربه کنم که با هم همخوان نباشند. او تاکید کرد یکی از مهم‏ترین چیزها در دنیای شغلی آتی استفاده کردن و قاپیدن فرصت‏هاست. او بر ضرورت هویت مسیر شغلی تاکید کرد و اظهار داشت که این هویت است که به دانش‏آموزان کمک می‏کند در مسیر شغلی حس خوبی داشته باشند یا آن را چطور ببینند. او گفت اگر می‏خواهید به دانش‏آموزان کمک کنید که به پاسخ سوال من کیستم یا چه کسی می‏خواهم باشم برسند، باید از تمرین‏ها و مداخلاتی استفاده کنید که به آنها فرصت تامل کردن و دقیق فکر کردن را بدهد. وی خاطر نشان کرد بزرگترین هدیه‏ای که ما می‏توانیم به دانش آموزان بدهیم این است که  مهارتی تحت عنوان تامل ورزی را به آنها یاد بدهیم تا در آینده هر جایی که نیاز است گذار یا تغییری را تجربه کنند به خودشان باز گردند و در مورد خودشان  باز اندیشی داشته باشند زیرا مجبورند که در دنیای بی ثبات خود را متعادل نگه‏دارند.
نیلفروشان در انتها به انطباق پذیری اشاره کرد و گفت: برای اینکه خود را در این دنیای متغیر نگه داریم، باید بتوانیم انطباق پذیر باشیم. یعنی با توجه به اینکه می‏دانیم شرایط بسیار ناپایدار است، سازه‏های ذهنی پیچیده در خود به وجود آوریم و خود را بشناسیم و تلاش کنیم که عامدانه و عاملانه منطبق شویم. او گفت: رساندن دانش‏آموزان به این سطح به عهده مشاور مدرسه است. نیلفروشان خاطر نشان کرد لازم است دانش‏آموزان ما بدانند که همه چیز با قبول شدن در کنکور و یا گذراندن یک دوره مهارتی تمام نمی‏شود و آنها برای انطباق با شرایط بسیار نا مشخص و پیچیده و نا آشنایی که وجود دارد، نیاز به یادگیری مادام‏العمر دارند. او گفت برای انطباق پذیری، دانش آموزان نیاز به منبع روانی و اجتماعی دارند تا خود تنظیمی داشته باشند و در ناکامی‏ها و خستگی ها خود را مدیریت کنند.
او در نهایت گفت: آن درخت محکمی که می‏توان در این دنیای متغیر بر آن تکیه کرد، این است که فرد خود را بشناسد، دنیا را متغیر ببیند، سازه‏هایی برای مشاغل جدید در ذهنش به وجود آورد و خواستن و توانستن برای انطباق با شرایط متغیر را ایجاد کند.
 
 
 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن مشاوره ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Iranian Counseling Association

Designed & Developed by : Yektaweb