| تاریخ ارسال: 1401/1/1 | 
بسم الله الرحمن الرحیم 
وَلا تَقفُ ما لَیسَ لَکَ بِهِ عِلمٌ إِنَّ السَّمعَ وَالبَصَرَ وَالفُؤادَ کُلُّ أُولئِکَ کانَ عَنهُ مَسئولًا﴿۳۶﴾ 
از آنچه به آن آگاهی نداری، پیروی مکن، چرا که گوش و چشم و دل، همه مسؤولند (سوره مبارکه الإسراء) 


 
آقای رئیس جمهور محترم 
بی شک ما مشاوران و روان شناسان همراه با مردم عزیزمان از حرکت انقلابی جهادی جنابعالی در نجات کشور از بی عملی و بی برنامه گی های عمدی و سهوی بعضی بی توجه ها به حقوق مردم و تشکیل هیئت تسهیل مقررات (هیئت مقررات زدایی) در راه اندازی مشاغل و مانع زدایی از مسیر تولید سپاسگزاریم و امیدوارم به فضل الهی این حرکت در عین تسهیل دست یافتن به رفاه عمومی در افزایش سلامت روان جامعه و ارتقاء عزت نفس ملی نیز مؤثر باشد ؛ اما به نظر می رسد هیئت تسهیل مقررات (هیئت مقررات زدایی)  به لحاظ علمی تخصصی مجاز نیست در امر تسهیل پروانه فعالیت حرفه ای روان شناسان و مشاوران ورود نماید زیرا  همچنان که مستحضر هستید:
۱- مشاوران و روان شناسان با محرمانه ها و دین و دنیای مردم سرو کار دارند؛
۲- مشاوران و روان شناسان براساس نیاز از تولد تا مرگ در جریان تصمیمات اصلی زندگی مراجعین خود قرار گرفته و ایشان را در تحصیل ،شغل ،ازدواج، فرزند آوری و فرزند پروری و حتی نحوه کنار آمدن با مرگ خود و عزیزان شان همراهی می کنند.
۳- مشاوران و روان شناسان در اداره موقعیت روان شناختی مهد کودک ها، مدرسه ها، سازمان ها ،کارخانه ها، گرمخانه ها، سرباز خانه ها ، مذاکرات سیاسی - اقتصادی و حل مشکلات اجتماعی دولت ها مورد مشاوره قرار می گیرند.
۴- مشاوران و روان شناسان با ساخت هژمونی های تولیدی در مفهوم سازی خوشبختی، سختی، فقر، عشق، دوستی و دشمنی، خودی و ناخودی، رضایت و نارضایتی، خوشی و غمگینی و... مهندسی جامعه را به عهده دارند. 
پس روان شناسی و مشاوره شغلی مانند تولید صنایع و کشاورزی و غیره نیست که هیئت تسهیل مقررات(هیئت مقررات زدایی) در آن ورود نماید و مقرر نماید که سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور باید بدون هیچگونه بررسی صلاحیت و شایستگی حرفه ای و صرفا با یک مدرک تحصیلی مجوز به ورود چنین کار پر مسئولیتی که با روح و روان انسان ها درگیر است را صادر نماید.  
اینجا حساب تخصص، اعتماد ، صداقت، اصالت و اخلاق برای ورود به زندگی مردم یک امر ضروری است و بی تردید امری نیست که با  بارگذاری مدرک مجوز آن را دریافت کرد.
آقای رئیس جمهور ما روان شناسان و مشاوران کشور باید بگوییم کارمان از(گریه) دست نیافتن به پروانه کار پس از چندین سال گذشته است، لذا می خندیم.
آقای رئیس جمهور عزیز  مسائل سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور بسیار بیشتر از تأخیر در صدور مجوز کار برای روانشناسان و مشاوران خدومی است که به خاطر بی تدبیری مسئولین سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور و مسائل دیگری که نمی شود در اینجا ذکر کرد سال ها پشت درهای بسته می مانند.  در مرثیه نابسامانی این سازمان همین بس که دو سال است از پایان دوره انتخابات آن گذشته است و هیچ کس در این مملکت نمی پرسد اعضای شورای این سازمان با کدام مجوز در حال حاضر این سازمان را اداره می کنند؟ و... متاسفانه آنچه به گوشی نمی رسد فریاد دادخواهی ما روان شناسان و مشاوران کشور است که حداقل چهار سال است ضجه می زنیم که به داد روان شناسی و مشاوره کشور برسید، به داد مردم برسید ولی ظاهرا قدرت هایی پشت بعضی از اعضای این سازمان وجود دارد که گزارش هیچ نهاد مسئول و هیچ دلسوز مردمی به جایی نمی رسد.
برادر عزیز اگر وقت آن رسیده است که کاری برای تسهیل امور شغلی مشاوران و روان شناسان انجام شود لطفا دستور فرمایید بازرسین به بررسی مسائل آن همت گمارند البته که این هم به جایی نرسد.
آقای رئیس جمهور محترم فعالیت های مشاوره ای و روان شناختی در همه ی زمینه ها اعم از آموزش ،پژوهش و فعالیت حرفه ای نیازمند نظارت دقیق علمی, معنایی و اخلاقی است که البته هیچ تعارضی با سرعت در صدور مجوز ندارد. عدم صدور مجوز فعالیت حرفه ای برای روان شناسان و مشاوران عزیز پس از سال ها انتظار، متوقف بر نظارت و مقررات لازم در  چنین  امر حساسی نیست، این انتظار ناامید کننده ناشی از سیاست ها و مهندسی های خاص حاکمان نامشروع سازمان است که با دست های دراز در منافع مردم و روان شناسان و مشاوران  مقاصد ناصوابی را دنبال می کنند و در این سال ها روان شناسان و مشاوران تنها به خاطر حفظ حرمت حیثیت شغلی خود سکوت کرده اند .
 مسئله صدور پروانه در این مسئولیت نه تنها  با حذف مراحل لازم برای تعیین صلاحیت مجوزها  حل نمی شود بلکه خطربزرگ ورود بعضی ناشایستگی ها و سوء استفاده های احتمالی را هم فراهم می آورد.
لذا انجمن مشاوره ایران  به نمایندگی از بخش مهمی از روان شناسان و مشاوران کشور از جنابعالی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی می خواهیم که به مسئله سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور توجه فوری و خاص نموده و از مردم و روان شناسان و مشاورانِ خادم مردم در مقابل سود جویی ها و سیاست بازی های افراد طماعی که شایستگی اداره آن را ندارند  و سال هاست در پیچ و تاب ابهام قوانین ناکارآمد سازمان نظام روان شناسی و مشاوره پنهان شده و موجبات نارضایتی مشاور و مراجع را فراهم آورده اند،  حمایت نمایید و به هیئت محترم تسهیل مقررات نیز دستور فرمایید در امر کاملا تخصصی و حساس صدور پروانه روان شناسی و مشاوره ورود نفرمایند .
با سپاس
معصومه اسمعیلی
 رییس انجمن مشاوره ایران

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن مشاوره ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved | Iranian Counseling Association

Designed & Developed by : Yektaweb