| تاریخ ارسال: 1401/3/8 | 
بسمه تعالی

نشست "چالش‌های برگزار نشدن انتخابات و عملکرد فعلی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره" از سلسله نشست­های انجمن علمی مشاوره ایران ، انجمن علمی مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی، معاونت فرهنگی واجتماعی، و دفتر مشاوره و سلامت امور دانشجویان با حضور نمایندگان وزارتین (وزارت علوم و بهداشت) و شاغلان و فارغ التحصیلان این رشته، سه شنبه شب سوم خرداد  ۱۴۰۱ در فضای مجازی برگزار شد.
در این نشست موضوعاتی همچون چرایی تاخیر انتخابات سازمان نظام به عنوان یک خطای قانونی، انفعال و بی برنامگی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، ناکارآمدی شورای مرکزی، هویت بخشی مجدد به سازمان، معطل ماندن فارغ التحصیلان در صف مجوز، بلاتکلیفی فارغ التحصیلان تک مدرکی، عدم گردش نخبگان، حمایت­هایی همچون تزریق واکسن برای اعضا، عدم برگزاری کارگاه رایگان، فقدان بیمه و مقایسه عملکرد نظام روانشناسی و مشاوره و نظام پزشکی مورد بحث و پرسش و پاسخ قرار گرفت.

در این جلسه دکتر ابراهیم نعیمی عضو هیئت علمی گروه مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی و مدیر کل دفتر مشاوره و سلامت امور دانشجویان و نماینده وزارت علوم در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره اظهار داشت که باید در جهت پاسخگویی سلامت روان ۸۰ میلیون ایرانی و اشتغال جوانان گام برداریم.

افرادی که به مدت ۲۰ سال صندلی شورای مرکزی را حفظ کرده اند، موجب عدم چرخش نخبگان در سازمان هستند

در ادامه نماینده وزارت علوم در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره با انتقاد از عملکرد شورای مرکزی سازمان نظام با اتلاف وقت در برگزاری انتخاب به موقع گفت: آنها حاضر به نابودی سازمان هستند. وی در ادامه تصریح کرد باید برنامه  داشت، تلاش کرد و در جهت پاسخگویی سلامت روان ۸۰ میلیون ایرانی گام برداریم، در حالیکه گروه فعلی با در نظرگرفتن منافع شخصی بدون برنامه درست و تلاش در جهت عکس منافع سازمان عمل می­کنند و در مسیر اشتغال فارغ التحصیل مانع تراشی می­کنند.
مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت امور دانشجویان ضمن ابراز امیدواری برای انتخابات پرشور و دستیابی به نتایج  مطلوب در جهت بهبود سلامت روان جامعه افزود: همه ی قوانین ابلاغ شده اند، بازرسان خودشان مسئول برگزاری و لغو انتخابات هستند، باید بگویند بر مبنای چه شرایطی تصمیم­گیری کرده و آن را لغو می­کنند.
 عضو هیئت علمی گروه مشاوره دانشگاه علامه طباطبایی در پاسخ به این سوال که عملکرد اجرائی شما چگونه است گفت: کارکرد ما مشخص است و می­توانید با مراجعه به آدرس شبکه های اجتماعی counseling. Sorg آن را مشاهده کنید.


چرائی تأخیر در انتخابات سازمان نظام به عنوان یک خطای قانونی

دکتر عباس مسجدی آرانی رئیس سازمان پزشکی قانونی و نماینده وزارت بهداشت دیگر سخنران این نشست بود که به تعویق افتادن انتخابات سازمان نظام روانشناسی و مشاوره به مدت ۲۰ ماه از تاریخ ۵/۵/۱۳۹۹ و عدم دریافت مجوز توسط فارغ التحصیلان بعد از تحصیل همچون سازمان نظام پزشکی انتقاد کرد و گفت اگر مشکلی در حیطه آموزش وجود دارد آن را اصلاح کنیم و اولویت ما  تلاش در جهت احقاق حقوق اعضای سازمان هست.
نماینده وزارت بهداشت در سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در ادامه در ارتباط با شورای مرکزی سازمان تصریح کرد: اگر دغدغه بهبود اوضاع سازمان و دانش آموختگان  را داریم باید تمام تلاشمان را به کار گیریم تا در شورای مرکزی ۱۱نفره انسانهای پاک، باسواد، اهل تعامل با مدراک مرتبط ورود پیدا کنند تا این بی نظمی و بی قانونی ها پایان یابد و جایگاهمان به عنوان روان شناس و یک سازمان معتبر تغییر پیدا کند.
رئیس پزشکی قانون کشور با ابراز ناخرسندی از سنگ اندازی­ های زیاد در برگزاری به موقع انتخابات افزود اند تلاش  داریم آدمهای مخلص و توانمند در سازمان ورود پیدا کند.
دکتر مسجدی با اشاره به تلاش اعضای شورای مرکزی برای حفظ صندلی و بی اطلاع گذاشتن دکتر نعیمی از اموری که مربوط به ایشان است عنوان کرد: تقصی ما این است که گفتیم قانون و انصاف در کار باشد و متاسفانه در تلاش هستند با عدم برگزاری انتخابات مانع ورود افراد سالم شوند.
وی افزود: بحث بیمه، برای هویت دادن به سازمان است و کمک به تمام اقشار جامعه و کسانی که اگر درآمد پایینی دارند که نیازمند پیگیری است. به طور مثال در بحث تزریق واکسن، جامعه روانشناسی یک سال دیرتر از کادر درمان آن را دریافت کرد در حالیکه که روان شناس ها نیز پیشگام سلامت جامعه هستند. در پاسخ به وضعیت فارغ التحصیلان تک مدرکی گفت نشست درباره برگزاری انتخابات سالم و به موقع است که در آن صورت مطالبه اعضا پیگیری می­شود. در جهت اشتغال فارغ التحصیلان در این رشته می­توان با وزارت دادگستری رایزنی کرد تا از پتانسیل مشاوران و روان شناسان استفاده شود و سازمان باید به عنوان نماینده دانش­آموختگان آنها را معرفی کند که تاکنون اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است. ایشان افزود ما برای گفتگوی دوطرفه آمادگی داریم و بدون نگرانی و شفاف هستیم.

مرجان قاسمی. کارشناسی ارشد مشاوره و راهنمایی.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن مشاوره ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved | Iranian Counseling Association

Designed & Developed by : Yektaweb