| تاریخ ارسال: 1402/8/29 | 

گزارشی از اهم فعالیت های انجمن در دوره دهم

در مهر ماه ۱۳۹۷ دوره یازدهم هیات مدیره انجمن مشاوره ایران کار خود را اغاز کرد در ادامه سیاست ها و فعالیت های خیر خواهانه و دوره دهم رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان کرمانشاه در اولویت هیات مدیره قرار گرفت نمایندگان کمیته مداخله در بحران به مناطق زلزله زده سرپل ذهاب جهت بررسی وضعیت ساکنین این مناطق بعد از گذشت یک سال از حادثه زلزله اعزام شدند.
مورخ ۱۳ اسفند ۱۳۹۷ هیجدهمین همایش بزرگ انجمن مشاوره در دانشگاه تهران با عنوان مشاوره و حوزه سلامت برگزار شد حضور و استقبال دانشجویان و مشاوران و روان شناسان در این همایش چشمگیر بود از جمله برنامه های این همایش پنل های تخصصی با سازمان ها و حضور و سخنرانی خانم رزا خورشیدی مهمان ساکن آمریکا برای اولین بار در این همایش حاضرین شاهد جلسه درمان زنده و واقعی به شیوه eft بودند.
برگزاری نشست هیات مدیره با مدیرکل های وزارت آموزش و پرورش در ۱۸ آذر با حضور دکتر مسعود شکوهی مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش دکتر کیایی مدیرکل دفتر مراقبت از اسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش و در ساختمان علاقه‌مندان وزارت آموزش و پرورش و توافقاتی در جهت اموزش و برگزاری کارگاه ها و سخنرانی های علمی بین انجمن و وزارت صورت گرفت که با اجرایی شدن آن گامی موثر در جهت افزایش کارامدی مشاورین مدرسه و در نهایت سلامت روان دانش آموزان کشور برداشته شد.
همچنین نشست های تخصصی با ریس شبکه سلامت صدا و سیما و مدیران قوه قضاییه در زمینه  آسیب شناسی خانواده  برگزار شد.
بزرگداشت دکتر نورانی پور  و جناب اقای سید مهدی حسینی بیرجندی ۱۲ ابان ماه ۱۳۹۸ از اقدامات هیات مدیره یازدهم بود که با استقبال داشنجویان و مدیران سازمان های مختلف و همکاری آموزش و پرورش برگزار شد. 
این انجمن مفتخر به دریافت تقدیرنامه ریاست شورای انجمن های اسلامی ایران جناب اقای دکتر قاسمی از انجمن مشاوره ایران درسال ۱۳۹۸ به دلیل رشد بیش از صد درصدی فعالیت ها گردید.
جذب شعب فعال در استان های مختلف و توانمندی شعب از رویکردهای هیات مدیره یازدهم بوده و از نیروی شعب استانی در کمک به مردم سیل زده استان های جنوبی در بهار ۱۳۹۸ استفاده شد و شعب خوزستان و فارس فعالیت های ثمر بخشی در جهت  خدمت رسانی به مردم مناطق جنوبی داشتند.

از دیگر اقدامات این انجمن عبارتست از:
- اطلاع رسانی عمومی به  مشاورین و مردم در مورد اهمیت مشاوره و ضرورت متخصص و متعهد بودن مشاور
- رایزنی با سازمان هایی که نیازمند به نیروی مشاور هستند و معرفی معیارهای مشاور کارامد به آن ها
- تهیه و تدوین  آیین نامه  مربوط به  هر کمیته توسط اعضای کمیته و اصلاح و تایید در هیات مدیره 
- ارتباط هر چه بیشتر با مشاورین و اعضای انجمن و توجه به دغدغه های آن ها و تلاش در جهت رفع مشکلات 
 
اواخر سال ۱۳۹۸ که کشور با بحران همه گیری ویروس کرونا مواجه شد انجمن مشاوره همچون بحران های قبلی به صورت نشست های کمیته بحران خود را تشکیل داد و با رایزنی با سازمان های اجرایی از طریق ارائه پیشنهاد و کمک های فکری و علمی در اتخاذ تصمیمات بهتر نقش خود را ایفا کرد. انجمن مشاوره ایران در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی خود  دستورالعمل حمایت روان در برابر کرونا هراسی را تدوین و جهت استفاده عموم در سایت خود بارگزاری نمود و از طریق فضای مجازی منتشر کرد. همچنین بعد از نشست های متعدد با بنیاد احسان و بررسی نیازهای کشور مشاورین امین و کارامد را به ۴۰۳۰ معرفی کرده تا با انها همکاری داشته باشند و خدمات مشاوره تلفنی رایگان به افراد و خانواده های اسیب دیده ارائه دهند این انجمن تلاش کرد با معرفی و هماهنگی بیش از ۲۰۰ مشاور سهم خود را در کاهش الام روحی و روانی مردم مضطرب ایفا کند.
تهیه و تنظیم محتواهای آموزش و آرامش بخش و معرفی مشاورین جهت شرکت در برنامه های زنده صدا و سیما و انتشار کلیپ های متعدد با محتوای صحیح و آموزشی جهت آرام سازی فضای عمومی کشور از دیگر اقدامات این  انجمن در بحران کرونا بوده است.
تشکیل وبینارهای علمی متعدد (بیش از ۵۰ وبینار) با همکاری دانشگاه علامه طباطبائی و دانشگاه امیر کبیر در طول سال هایی که کشور دچار بحران بود و امکان تشکیل مجامع علمی به صورت حضوری وجود نداشت از اقداماتی بود که در جهت علم افزایی و ارتقای سطح دانش مشاورین و اعضای انجمن انجام شد. 
برگزاری مراسم یادبود دکتر جواد ازه ای، دکتر نورانی پور ، دکتر ثنایی، دکتر اعتمادی
همچنین اصلاح اساسنامه انجمن مشاوره در دستور کار این هیات مدیره قرار گرفت و ماده هایی از اساسنامه انجمن که نواقص حقوقی داشتند اصلاح شده و به ثبت شرکت ها رسید.
در دوره یازدهم نشست های علمی در جهت ضرورت حضور مشاروین در سازمان های مختلف برگزار شد و با قوه قضایه ،پزشکی قانونی، نیروی انتظامی، آموزش و پرورش، بهزیستی و شهرداری نشست های متعددی برگزار گردید.
برگزاری نوزدهمین همایش ملی انجمن مشاوره ایران تحت عنوان "مشاوره: ارتقاء امید، آرامش و سلامت اجتماعی"  
با حضور معاونت محترم پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش ، ریاست محترم سازمان نظام پزشکی کشور ،ریاست محترم شبکه سلامت صدا و سیما مدیرکل محترم مشاوره آموزش و پرورش و معاون محترم مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور و نماینده گانی از وزارت بهداشت و ریاست محترم دانشکده روان شناسی دانشگاه علامه و اساتید مشاوره و روان شناسی در ۴ آذر ماه ۱۳۹۹ برگزارشد که بیش از ۸۰۰ شرکت کننده انلاین داشت.
برگزراری مجمع های سالیانه و همچنین برگزاری  ۴ دوره مسابقه کتابخوانی و معرفی برندگان مسابقه در مجمع سالیانه از دیگر اقدامات این  دوره بوده است.
برگزاری بیستمین همایش ملی انجمن مشاوره با عنوان مشاوره : سالم زیستی و تعالی بخشی سبک زندگی در دوران کرونا و پس از کرونا
با استقبال بیش از ۸۰۰ نفر شرکت کننده در مورخ ۱۰اذرماه ۱۴۰۰ از دیگر فعالیت های این انجمن بود که به صورت حضوری و مجازی برگزار شد. 
این انجمن در جهت پاسخ به نیاز علمی ودرخواست های اعضای خود کارگاه های متعددی برگزار کرده و به شرکت کنندگان گواهی حضور ارائه شده است. 
در هر سال بیش از ۱۲ جلسه هیات مدیره برگزار شده است. 

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به انجمن مشاوره ایران می باشد.

© 2023 All Rights Reserved | Iranian Counseling Association